Rozmiar: 15385 bajtów

baza opis schroniska historia anegdoty i dźwięki Nowości na stronie
galerie autorskie Zdjęcia z Sylwestra tapety chałupa zimą wasze zdjęcia
jak dojść jak dojechać co można robić co wziąć

FAQ

powrót gospodarz stowarzyszenie sznurki adresy, księga, chat


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są tam pokoje?

W Łupkowie generalnie nie ma pokoi - śpi się na poddaszu. Czasami poza sezonem jak nikogo nie ma i góra jest zamknięta gospodarz ulokuje turystę w pomieszczeniu stowarzyszenia.

Czy jest prąd?

W chacie nie ma prądu, gospodarz dysponuje autonomicznym, fotowoltaicznym układem zasilania prądem stałym o napięciu 12V. Układ ten jest przeznaczony dla potrzeb gospodarza, służy także do delikatnego oświetlania przy użyciu diod led miejsc, w których nie wolno używać świec ani innych źródeł otwartego ognia - sypialni na górze i łazienki. Dodatkowy punkt oświetleniowy został zainstalowany nad piecem w kuchni.

Czy jest zasięg telefonii komórkowej?

12.08.2003 w Nowym Łupkowie uruchomiono bts, dzięki czemu użytkownicy sieci Orange, Plus i Era nie mają problemu z zasięgiem w okolicy chaty. Nie mam informacji jak wygląda sprawa zasięgu dla użytkowników sieci Play. Zasięg wewnątrz chaty jest raczej słaby lub nie występuje w ogóle. Dodatkowo dobry zwyczaj panujący w chacie nakazuje prowadzenie rozmów telefonicznych na dworze lub jak mówią mieszkańcy Galicji na polu ;-)

Czy dojedzie się samochodem pod same schronisko?

Samochodem osobowym, zwanym przez miłośników 4x4 "płaszczakiem", dojechać jest trudno, łatwo też urwać po drodze elementy układu wydechowego, czy nawet zderzak. Gdy spadnie deszcz, gliniaste błoto obkleja bieżnik i wtedy może zaskoczyć nas sytuacja, gdy udało nam się podjechać w pobliże schroniska, ale nie możemy wyjechać z powrotem do drogi. Problem ten może dotknąć nawet użytkowników aut z napędem na 4 koła, w sytuacji gdy dysponują jedynie oponami szosowymi lub oponami AT o zużytym bieżniku. Samochód lepiej zostawić na "parkingu" przy drodze, w miejscu gdzie są drogowskazy do schroniska. Jest to bardzo bezpieczne miejsce do parkowania. Pod samym schroniskiem parkuje tylko gospodarz!

Czy trzeba rezerwować miejsca?

Nie, w chacie nie trzeba rezerwować miejsc, niemniej jednak kiedy planujemy wybrać się tam w więcej niż w 10 osób, dobrze jest wcześniej poinformować o tym gospodarza telefonicznie. Jedyny wyjątek stanowi noc sylwestrowa, wtedy obowiązuje płatna rejestracja dla uczestników sylwestrowego balu. Poza sylwestrem jedyny okres, w którym zdarza się dużo osób, tj. ponad 30, to okres długiego weekendu majowego.

Czy jest prysznic?

Nie, nie ma, jest za to wygodna wanna z odpływem, do której nosi się wodę z kotłów stojących na piecu. Oczywiście woda bieżąca jest w strumieniach.

Czy poza sezonem też można przyjechać?

Tak, schronisko jest czynne przez cały rok.

Ile kosztuje nocleg?

15 zł w chacie i 7 zł po za chatą (we własnym namiocie, w Hiltonie czy pod chmurką). Żadnych dodatkowych opłat np. za wrzątek nie ma i nie będzie!

Czy w schronisku jest prohibicja?

Nie, w schronisku nie ma prohibicji, jeśli jednak ktoś po spożyciu alkoholu łamie zasady społecznego współżycia i staje się uciążliwy dla innych, może otrzymać z rana od gospodarza nienegocjowalny nakaz opuszczenia chaty.

Czy trzeba brać własne naczynia?

Nie, w chacie do dyspozycji turystów są wszystkie sprzęty kuchenne, za których użytkowanie nie pobiera się dodatkowych opłat, wymagane jest jednak by zmywać po sobie.

Czy w schronisku kupię coś do jedzenia?

O to lepiej zapytać gospodarza telefonicznie. Jeśli chcemy sami coś ugotować możemy zrobić zakupy w sklepie samoobsługowym w Nowym Łupkowie, oddalonym o ok 45 minut drogi od schroniska, w Nowym Łupkowie oprócz sklepu, otwieranego nawet w niedzielę, jest też bar, agencja pocztowa i kościół.

Czy w schronisku można przenocować, ponoć po Walnym coś się zmieniło?

Bzdura! Stowarzyszenie Miłośników Schroniska w Łupkowie jest stworzone po to by, utrzymać i prowadzić schronisko, tak by można tam było nocować, w końcu od tego jest schronisko!
Walne zebranie członków Stowarzyszenia przez ostatnie lata odbywa się na Mazowszu.
jeśli wiecie o co pytają lub mogą pytać turyści, bardzo proszę o maila.