Rozmiar: 15385 bajtów

baza opis schroniska historia anegdoty i dźwięki Nowości na stronie
galerie autorskie Zdjęcia z Sylwestra tapety chałupa zimą wasze zdjęcia

jak dojść

jak dojechać co można robić co wziąć FAQ
powrót gospodarz stowarzyszenie sznurki adresy, księga, chat

Jak dojść

UWAGI DO MAPY
Czerwoną linią ciagłą zaznaczono drogi utwardzone, przy czym asfaltem pokryta jest Obwodnica Bieszczadzka, oraz droga dochodząca do Stacji PKP w Nowym Łupkowie. Do Stacji w Łupkowie dochodzi droga z tłucznia.
Czerwoną linią kreskowaną zaznaczono drogi gruntowe, które nie są zbyt przejezdne dla samochodów osobowych.
Czerwoną linią kropkowaną zaznaczono dwie niezbyt wyraźne ścieżki, którymi można zejść do stacji z niebieskiego szlaku.
Zielone plamy to obszary lasu (stan z 1982, który uległ zmianie).

DOJŚCIE OD STACJI PKP W ŁUPKOWIE (15 min. w okresie letnim)
Jeśli znajdziesz się na stacji w Łupkowie (nie mylić z Nowym Łupkowem), musisz pójść drogą z tłucznia biegnącą wzdłuż torów, tak aby przejść tunelem pod torami i minąć "budkę dróżnika". Idąc dalej drogą, po ok. 350 m od tej budki, skręć w prawo, w słabo wyjeżdżoną polną drogę, biegnącą w dół. Droga ta łączy się ze żwirówką mniej więcej na wysokości kolejowego sygnalizatora. Droga ta będzie omijała lekkim łukiem wzniesienie starego łemkowskiego cerkwiska. Na rozwidleniu przed strumykiem skręć w lewo, w ledwo widoczną ścieżkę, tak aby przez strumień przejść po betonowych kręgach. Dalej ścieżka już bez większych zakrętów doprowadzi Cię do chaty (od kręgów jest do chaty jeszcze z dziesięć minut drogi).

DOJŚCIE Z NIEBIESKIEGO SZLAKU OD STRONY JAŚLISK
Mniej więcej pół godziny od zejścia niebieskiego szlaku z granicy jest takie miejsce gdzie szlak wychodzi z lasu i widać po prawej stronie zabudowania stacji w Łupkowie. Dojdź łąkami do tych zabudowań i dalej j.w. Można też próbować zejść ze szlaku jeszcze wcześniej ale w tym miejscu łatwo się zgubić a patrole SG chodzą:-). Zaznaczone ścieżki nie są zbyt widoczne, a poza tym linia lasu mogła ulec zmianie.

DOJŚCIE Z NIEBIESKIEGO SZLAKU OD STRONY BALNICY
Po zejściu z Głębokiego Wierchu dojdź do miejsca, w którym niebieski szlak łączy się przed drewnianym mostem z drogą z tłucznia. W tym miejscu odbij tą drogą w lewo. Od tego miejsca dzieli Cię już niecała godzina do schroniska. Po swojej lewej stronie powinieneś mieć po chwili lekki zadrzewiony wzgórek, to cerkwisko - pozostałość po wsi Zubeńsko. Po ok 40 min. droga dojdzie do składowiska drzewa, (po prawej stronie powinieneś(naś) zobaczyć nadbudówkę od ciężarówki). Przejdź po drewnianym moście zbitym z nieociosanych bali. Za mostem skręć w prawo i idź polną drogą wzdłuż strumienia, jeszcze ok. 10 min. Z przodu powinna już ukazać się chata. Po przejściu przez strumień skręć w lewo, w ścieżkę, która doprowadzi Cię do schroniska.

DOJŚCIE Z PRZYSTANKU PKS W NOWYM ŁUPKOWIE
Sam przystanek znajduje się na czymś w rodzaju ronda. Z ronda musimy zkręcić w drogę biegnacą w lewo w stosunku do drogi biegnącej od Obwodnicy Bieszczadzkiej. Po kilkudziesięciu metrach trzeba skręcić w prawo w drogę ułożoną z betonowych płyt kładzionych (chyba dla oszczędności) w zdłuż. Droga ta po chwili zamieni się w drogę szutrową. W tym miejscu opuszczamy zabudowę Nowego Łupkowa. Do przejścia mamy jeszcze ok 35 min. Po dotarciu do polnej drogi opisywanej powyżej skręcamy w nią i idziemy dalej j.w.

WAŻNE
Udając się do schroniska na krótki pobyt dobrze jest mieć "zapas czasu" (1- 7 dni), ponieważ z reguły w chacie zostaje się dłużej niż miało się w zamiarze
:-). To z racji niepowtarzalnego klimatu zarówno w dolince, jak i w samej chacie. Rzeczą niezbędną jest latarka i dobry humor. Dobrze jest mieć ze sobą buty na zmianę i ewentualnie świece.

MIEJSCA WARTE ODWIEDZENIA
  • Cerkwisko z pozostałościami po łemkowskim cmentarzu.

  • Tunel kolejowy (250 m.) pod przełęczą Łupkowską (po uzgodnieniu ze Strażą Graniczną).